fimluxbg

Exteriérové terasy z dreviny IPE

Drevina je z Južnej Ameriky ( Brazília, Nikaragua).Je považovaná za veľmi trvanlivú s vysokou estetickou hodnotou. Má výborné mechanické vlastnosti a patrí medzi najťažšie a najodolnejšie dreviny. Napriek svojej vysokej hustote cca 1.150 kg/m3 je rozmerová a tvarová stálosť veľmi dobrá. Pri sušení je možné, že vzniknú malé trhliny, resp. sa objavia nepatrné deformácie. Drevo sa ťažko opracováva, ručne je to takmer nemožné, strojné opravovanie vyžaduje zodpovedajúce nástroje. IPE sa lepí horšie, pri lepení je potrebné dbať na dokonalé odmastenie plôch a lepenie sa doporučuje len lepidlami na báze PUR. Povrchová úprava je pomerne náročná, IPE obsahuje éterické oleje a je veľmi husté, preto je impregnovanie veľmi náročné. Doporučujeme používať oleje so synteticky riediteľnými pigmentami zabezpečujúcimi dostatočnú UV ochranu. Ochrana má viac menej len estetický charakter, drevo samo o sebe je zaradené v najvyššej triede odolnosti. Životnosť aj neošetreného IPE je veľmi vysoká. Náterom sa zabezpečuje len vyššia odolnosť proti oxidácii - zošednutiu.

Požitie dreviny IPE je veľmi rôzne . Používa sa ako konštrukčné drevo pre vnútorné i vonkajšie stavby, pre mechanické a biologické  namáhané využitie , kde je kladená  vysoká požiadavka  na tvarovú stálosť, ako napr. mosty,stavba lodí, plavecké mostíky, kanalizácia , vodné stavby-len sladkovodné! ,chladiace veže, čističky odpadových vôd, protihlukové a výhľad brániace steny, ploty, parkové lavičky, záhradný nábytok, schody, celodrevené parkety, dlážkovica.

plocha_schody_IPE

 

Ipe je na základe jeho mimoriadnej trvácnosti, veľkej tvrdosti, dobrej stálosti ako aj  nízkemu  sklonu  k zmene tvaru  a tvorbe trhlín , najlepšie vhodné drevo na stavbu balkónov a terás.Vzhľadom k jeho žiadanosti  nie je neobmedzene k dispozícii.
Trvácnosť: veľmi dobrá ( odpovedá  triede  trvanlivosti 1 podla DIN EN 350-2 ), odolné voči drevokazným a drevosfarbujúcim hubám a hmyzu.

baner
zahb
mail 1