fimluxbg

Exteriérové terasy z dreviny massaranduba

Je pôvodom z Brazílie, jej výhodou oproti drevine Bangkirai je že dierky po cudzopasnom hmyze sa v nej takmer nevyskytujú. Massaranduba je radená o polstupňa vyššie ako drevina Bangkirai a to hlavne z dôvodu menších vád.

Zafarbenie : v čerstvom stave mäsovo červené, šedivo-červenohnedá, tmavo- červenohnedá, čiastočne tiež purpurovohnedá, časom stmavne. Priebeh vlákien priamy až točivý. Farebne a štruktúrou prevláda homogénne drevo s peknou textúrou-kresbou a veľmi vysokou  hustotou. Vzhľad dreva je podľa priebehu vlákien rovný až dekoratívny, s výskytom nepatrných dreňových lúčov pri točitom raste /len na radiálnych plochách/
Spracovanie : v zásade vysoká tvrdosť si vyžaduje špeciálne  ručné i strojové nástroje na opracovanie. Jednako sa dá docieliť veľmi hladký povrch.

Použitie : konštrukčné drevo pre  silné namáhania vo vnútorných ale predovšetkým vonkajších stavbách, na ktoré nie sú kladené žiadne vysoké požiadavky
v súvislosti s rozmerovou stálosťou, napr. stavby mostov, plavecké mostíky, vodné stavby /len sladké vody/, chladiace veže, čistiarne vôd, železničné podvaly, protihlukové a oddeľovacie steny, ploty, terasové dosky. Dobre sa hodí na podlahy v pracovných halách.
 

massaranduba_real

Trvácnosť : veľmi dobrá až dobrá /zodpovedá triede trvanlivosti 1-2 podľa normy DIN EN350-2/. Je odolná voči drevosfarbujúcim a drevokazným hubám a hmyzu.


Poznámka :  Massaranduba je veľmi ťažké a tvrdé drevo s odpovedajúcimi pevnostnými vlastnosťami, ktoré sú podobné ako Bongossi a ďaľšie ťažké dreviny. Massaranduba sa hodí na výmenu pre ďaľšie vonkajšie stavebné dreviny s podobnou hustotou a trvácnosťou ,ako napr:Bongossi, Bangkirai, Greenheit /nie do slanej vody/.
Vrúbkovanie : rovnaké ako u dreviny Bangkirai

baner
zahb
mail 1