fimluxbg

Tepelne upravené drevo

Je to špeciálne upravené drevo kontinentálneho pôvodu s trvalo vylepšenými úžitkovými vlastnosťami , ktoré sa blíži exotickým drevinám, ale je lepšie prispôsobené európskym klimatickým podmienkam. Princíp technológie je zahriatie, impregnácia parou a prudké ochladenie dreva v celom priereze dreva. Tvrdosť dreva sa týmto procesom zvyšuje asi o 60%, rozmerová a tvarová stálosť o cca 50%. TermoWood sa dá vyrábať takmer zo všetkých drevín. Všetky termodreviny získajú podľa stupňa úpravy tmavozlatú až tmavohnedú farbu. Medzi najčastejšie používané dreviny patrí dub, jaseň ale aj buk a borovica.


Touto úpravou vzniká kvalitnejší, vode odolný a dekoratívny materiál s predlženou životnosťou určený pre vonkajšie fasády, terasy, chodníky. Spájanie je rovnaké ako u tvrdého alebo exotického dreva - kovové spojovacie prvky musia byť z nerezového materiálu.

Naša spoločnosť ponúka exteriérové obklady a terasové dosky z dreviny borovica a jaseň.

Tuzemské dreviny

Konkurentom exotickým drevinám sa stal európsky AGÁT a  SMREKOVEC. Čo sa týka ich vlastností sú im rovnocenným partnerom. Tieto dreviny majú na rozdiel od exotických svetlú farbu a hlavne viditeľnú rustikálnu štruktúru (kresbu dreva). Zákazník sa tak môže rozhodnúť, či ponechá svetlý odtieň (použitím transparentného oleja), alebo hnedý odtieň (použitím teakového oleja)

Naša firma má dlhoročné skúsenosti s týmito drevinami, preto uvádzame niekoľko užitočných informácií.

Smrekovec - lepšie je použiť Sibírsky smrekovec, ktorý je hustejší a obsahuje viac živice. Toto drevo oxiduje do červena, ale vo vonkajšom prostredí bez ochranného náteru černie. Ak chcete, aby Vaša terasa vyzerala vždy ako nová je nutné túto terasu viac udržiavať nátermi kvalitným olejom.

Agát - terasové dosky z agátového dreva sú vyrobené tak, že sú z nich vykrátené vady a následne sú dĺžkovo napájané ekologickým, vode odolným lepidlom na použitie v exteriéroch. Výhodou tohto výrobného postupu je to, že odstránením vád z dreva sa vyrušia sily pôsobiace v dreve, čím sa zabezpečí tvarová stálosť terasových dosiek v exteriéri. Veľmi dôležité je pri nákupe tohoto výrobku vedieť akým lepidlom boli dosky lepené. V praxi sme sa stretli s výrobcami, ktorí používali lacnejšie alternatívy lepidla, čím dochádzalo po čase k rozlepeniu dosiek.
 

agat a smrekovec
Agát, olej agát

Kombinácia sibírskeho smrekovca  aagátu

Kombinácia agátu a IPE

Agátové drevo má pred naolejovaním, impregnovaním svetložltú farbu a dobre viditeľnú rustikálnu štruktúru (kresbu dreva).

Agát obsahuje rôzne živice, tanín, farbivá, minerálne soli, a iné látky, ktoré môžu byť mierne vyplavované z dreva napr. dažďom vo forme hnedej tekutiny, preto je potrebné zabrániť kontaktu dreva s omietkami, tehlami alebo ďalšími krytinami.

Agát oxiduje do šeda, je potrebné ho taktiež udržiavať častejšími nátermi. Naviac je mastný a obsahuje viac olejov, ktoré zapríčiňujú, že povrchový náter nevsiakne dostatočne hlboko a rýchlejšie sa vyplaví, resp. zošúcha. Lepšie výsledky pri údržbe sme dosiahli použitím vysokokvalitných syntetických olejov s pigmentami.

dalsie dreviny pouzitelne na exterierovy decking
baner
zahb
mail 1